Proč je důležitá sebeláska

Tento článek je část seriálu Český rozhlas (fejetony)

Článek je částí seriálu Český rozhlas (fejetony)

         Dnes bych se rád pokusil vysvětlit, proč je důležitá sebeláska a proč bychom se měli učit mít rádi sami sebe.

V životě se nutně setkáváme s lidmi příjemnými, ale i takovými, kteří nám jsou od prvního setkání protivní. Většinou se neusmívají, jsou jakoby pořád před něčím na pozoru a obtížně a neuměle projevují své city vůbec. V jejich společnosti se začínáme cítit sami tak nějak nesví.

Někteří z nich na nás mohou působit jako jacísi suchaři a pedanti, kteří se snaží chovat za každých okolností rozumně, neusmívají se a jsou připraveni na to, že nebezpečí vlastně číhá za každým rohem. Jsou to také lidé, kteří jsou jen tak zlí a snaží se svému okolí komplikovat život nebo přímo škodit. Takoví lidé také většinou převážně kritizují a boří to, co postavil někdo jiný, nejsou schopni spolehlivě spolupracovat a také neumějí sami vytvářet něco nového. K boření a kritizování totiž není nutné mít příliš sebevědomí.

To, co mají tito lidé společné bývá skutečnost, že kromě toho, že nemají rádi druhé, nemají rádi především sami sebe. Člověk, který se bojí nebo neumí mít rád sebe sama, většinou neumí mít rád ani ty druhé, protože mít někoho rád, znamená kromě jiného být spokojen sám se sebou a přestat se sám hlídat a dát se tím tomu druhému tak trochu všanc.  A to si ten, který nemá rád sám sebe a sám sobě nevěří, nemůže v žádné případě dovolit.


Další díly:
  1. Čestné slovo
  2. Co je a co není psycholog
  3. Agrese a frustrace
  4. Čtení myšlenek
  5. Máme si všímat věcí kolem sebe?
  6. Proč je důležitá sebeláska
  7. Nezávislost
  8. Rodinné přesahy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *